Načo je dobrý kolagén a prečo je dôležitý pre tvoje telo?

Načo je dobrý kolagén a prečo je dôležitý pre tvoje telo?

Naozaj ho tvoje telo potrebuje, alebo to je len nafúknutá predražená bublina z internetu, ktorá o chvíľu praskne?

Kolagén sa v tvojom instagramovom feede určite objavil bez ohľadu na to, či cvičíš, alebo nie. Propagujú ho influencerky, ale aj tréneri. My dnes z tejto internetovej bubliny vystúpime a pozrieme sa na reálne účinky kolagénu a dôvody, prečo ho užívať.

 

Silná podpora 

Kolagén je základný stavebný proteín nášho tela. Tvorí až 30 % všetkých proteínov v tele všetkých cicavcov a v podobe kolagénových vlákien je spájacím tkanivom a zložkou medzibunkovej hmoty.

S kolagénom dokážeš vizuálne omladnúť, keďže je zodpovedný za elasticitu a silu našej pokožky. Okrem nej ovplyvňuje kosti, väzivá, chrupavky, zuby a nechty. Vďaka viac ako 1000 aminokyselinám, ktoré sa v ňom nachádzajú, urýchľuje hojenie rán a regeneráciu. Rozhodne ťa poteší jeho schopnosť zmenšiť riziko zranení pri športe, či ochrana kĺbov pred opotrebovaním

Poznáme až 27 druhov kolagénu, najdôležitejšie sú tieto: 

  • Typ I sa nachádza v pokožke, v šľachách, v kostiach a v zuboch a tvorí až 90 % všetkého kolagénu v tele
  • Typ II sa nachádza v chrupavkách
  • Typ III slúži pri embryonálnom vývoji
  • Typ IV  sa nachádza v bazálnej membráne epitelov
  • Typ V je dôležitou súčasťou stien krvných ciev, rohovky či placenty

 

 

Správne načasovanie 

Ak máš menej ako 25 rokov, kolagén dopĺňať nepotrebuješ. Naše telo ho totiž do 25. roka života tvorí dostatok a klesať začne až potom. Každoročne sa jeho množstvo znižuje približne o 1,5 %, pričom okolo 40. roku života sa v tele už takmer vôbec nenachádza. Vtedy je vhodný čas ho doplniť. 

Dbaj na to čo ješ, pretože aj zlé stravovacie návyky dokážu množstvo kolagénu v tele znížiť. V prirodzenej strave ho môžeš dopĺňať napríklad vďaka hovädzím, bravčovým či kuracím vývarom.

Ak sa ho však rozhodneš zvýšiť pomocou výživových doplnkov, vybrať si môžeš z viacerých variantov. Najvhodnejšou voľbou je hydrolyzovaný kolagén. Vďaka spracovaniu hydrolýzou sa rozbíja na aminokyseliny, ktoré sú ľahšie stráviteľné a vstrebateľné. Tento druh kolagénu má preukázateľné účinky. Práve tento kolagén obsahuje aj naša kĺbová výživa.

Kolagén môžeš užívať vo forme pastiliek, prášku, tyčiniek či drinkov. Vybrať si môžeš aj medzi rybacím a hovädzím. Dôležité je nezabudnúť na dostatočný príjem vitamínu C, ktorý pomáha pri vstrebávaní kolagénu. Niekedy sa nachádza priamo vo výrobku, no ak nie, rozhodne ho nezabudni doplniť pomocou stravy alebo výživových doplnkov.

 

Beh na dlhú trať 

Na záver si pripomeňme, aká dôležitá je konzistentnosť. O tom, že účinky sa nedostavia hneď, sme už písali vo viacerých článkoch a rovnako to platí aj pri kolagéne. Dôležité je vytrvať a sledovať zmeny. 

Účinky kolagénu sú veľmi diskutabilná téma aj medzi odborníkmi. Naraziť môžeš na rôzne štúdie, ktoré skúmajú, ako kolagén vplýva na telá žien i mužov. Najčastejšie sa jeho účinky ukazujú na elasticite a pružnosti pokožky. Líšiť sa to môže aj od daného produktu.

Ako sa však zorientovať v tom mori kolagénov? Dôkladne si vyber spomedzi najkvalitnejších a najrelevantnejších značiek, naštuduj si ich zloženie a či je doplnok výživy testovaný a registrovaný.

A nezabúdaj, že žiaden doplnok výživy z teba sám o sebe nevyrobí zdravého človeka, ak sa nebudeš pravidelne hýbať a správne jesť.